Sadba česneku na podzim

Snad největší výhodou výsadby česneku v průběhu podzimu je fakt, že brzy zakoření. Díky tomu na jaře, v době kdy taje sníh a hodně prší, je česnek přirozeně a dostatečně zavlažován, tudíž se i zvyšuje jeho výnosnost. S dřívější výsadbou jde ruku v ruce i dřívější sklizeň – někdy přibližně v měsíci červnu. Červen už je relativně suchý měsíc, kdy je vyšší venkovní teplota, a česnek tak rychleji usušíte. Tím také minimalizujete riziko, že vám česnek uhnije či zplesniví během sušení

Jak na to: krok za krokem

Dobrá odrůda česneku

Existují dvě základní odrůdy česneku – paličák a nepaličák. Jestliže se rozhodnete pro paličák, nezapomeňte v průběhu květenství odstřihávat pacibulky, jinak se můžete připravit o velkou část úrody. Paličák má stroužky pravidelně uspořádané kolem tuhého středu. Nepaličák nemívá tuhý střed a stroužky jsou uspořádány nahodile, avšak výjimky se najdou. V chuti bývá paličák jemnější, ovšem mívá větší stroužky, proto se více hodí pro pravidelné konzumenty, kteří nechtějí ztrácet čas loupáním.

Na světě existuje obrovské množství odrůd česneku. V Evropské unie častěji bývá pěstován nepaličák, zatímco v České republice paličák. My Češi navíc máme ještě jednou zvláštnost, upřednostňujeme česnek s fialovou barvou, ačkoliv ta nemá na vlastnosti česneku žádný vliv.

Sázení česneku

Důležité je příliš neuspěchat výsadbu česneku. Počkat se sázením byste měli optimálně až do listopadu. Podmínkou je nízká teplota půdy, která by měla klesnout a držet se stabilně pod devíti stupni Caelsia. Pakliže bude půda teplejší, mohou česnek napadnout choroby způsobené houbami.

Z hlediska složení zeminy je nejvhodnější suchá půda, která může být prohnojená, ale musíte začít zavčasu, česnek totiž nesnáší čerstvě hnojenou zem. Do půdy čerstvě pohnojené kravským hnojem či jiným organickým hnojivem, česnek rozhodně nesázejte.

Jednotlivé stroužky sázejte zhruba 6cm hluboko, pokud sázíte až na konci listopadu či počátkem prosince, budou stačit i pouhé 4cm.  Jednotlivé stroužky by od sebe měly být vzdálené zhruba 10 – 15 cm. Závlaha česneku přes zimu není nutná vůbec. Během růstu není česnek třeba hnojit, ale na jaře můžete vytrhávat plevel, který by česneku bral živiny.

Kdy začít se sklizní?

Během vegetačního období, kdy z česneku začínají rašit rostlinky, můžete rozrušovat půdní škraloup, ale pouze po povrchu. Když bude na konci dubna a v průběhu května příliš velké sucho, česnek můžete zalít, protože právě v této době má zvýšené nároky na vodu. 

Zralý česnek lze poznat několika způsoby, záleží i na Vámi pěstované odrůdě česneku. Pokud jste sázeli český paličák, tak ten by měl být zralý ve chvíli, kdy má posledních pár dužnatých listů, zhruba méně než pět. Nepaličák je zralý, když nať leží na zemi. Pokud se Vám paličky česneku rozpadají na jednotlivé stroužky, česnek už je přezrálý.

Po sklizni sušte česnek na tmavém, ale dobře větraném místě. Čím sušší místo, tím lépe. Pokud byste sušili česnek na sluníčku, přijdete o cenné vitamíny, které se vlivem slunečního záření začnou brzy rozkládat. Po usušení odstřihněte nať zhruba 3 cm nad paličkou, i kořínky můžete klidně zkrátit, ať se česnek lépe skladuje. I po usušení by měl být česnek uložen na tmavém a dobře větraném místě. Pokud budete skladovat česnek ve vlhkých prostorách, velmi pravděpodobně Vám brzy začne plesnivět.

Přejeme Vám co nejbohatší a nejchutnější úrodu česneku.

Copyright © 2019 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO