Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Mezi často kladené otázky patří… Jak vybrat tu správnou rostlinu? Kam ji umístit, aby se jí dařilo a zároveň nezničila podklad, po kterém se pne? Má výsadba svá pravidla? Budu muset popínavé rostliny stříhat? Kdy a jak?

Dobrý nákup = správný start

Ještě než se vydáte pro sazenice, měli byste si zjistit informace o daném druhu a zvážit, zda jeho nároky odpovídají poměrům na Vaší zahrádce a Vašim představám. Rostliny, které potřebují více péče, jsou ty kvetoucí, které vyžadují oporu jako např. růže, plaménky, vistárie…Naopak je tomu u popínavky samopnoucí – jako je pnoucí hortenzie, přísavník či břečťan. Jakmile máte v tomto jasno, nezbývá nic jiného, než vybírat z velmi bohaté nabídky různých odrůd. Důležitým kritériem je také opadavost jednotlivých druhů – stálezelené neopadavé popínavky Vám poskytnou „úkryt“ celoročně.

Nakupujte pozorně

Při koupi dbejte na to, aby byly rostlinky dobře olistěné, popřípadě s viditelně živými pupeny či očky. Sazenice nesmí být přeschlá, ani přelitá! U olistěných druhů poznáte kondici rostliny podle stavu listů – nemají skvrny, ani žádné škůdce. Poraďte se s odborníkem v zahradnickém centru, na jaké stanoviště se hodí jaké druhy. Zda potřebují přistínění, nebo zda bez problémů zvládají sluneční výheň.

Péče před výsadbou

Sazenice popínavé rostliny postavíme na několik hodin do nádoby s vodou, aby se kořenový bal pořádně nasákl. Toto ocení hlavně rostliny ze zásilkového prodeje, které dlouhou dobu cestují. Poté si připravíme prostornou jámu – ta by měla mít hloubku a šířku asi zhruba 2x větší, než je kořenový bal.

Přidat o vrstvu na hloubce byste měli, pokud rostlina požaduje drenáž, vyplnit ji pak můžete štěrkem nebo hrubým říčním pískem. Na dno jámy vysypte kvalitní zahradnický substrát, který můžete promíchat s kompostem. Při sázení použijte dlouhodobě působící hnojivo pro celou jednu sezónu, které rostlinu dostatečně vyživí a Vám ušetří starosti s dalším hnojením.

S chutí do toho

Po celý rok můžete vysazovat sazenice z kontejnerů, ale i pro ně je jaro tím nejvhodnějším obdobím, jelikož půda je dostatečně vlhká, denní teploty nejsou tak vysoké, ale mimořádné mrazíky už také nehrozí. 

Sazenici vyndejte z obalu a vložte do připravené jámy, kořeny neoklepávejte, jen lehce narušte prokořeněný bal. Směřujte rostlinu šikmo k budoucí opoře či zdi, zasypte zeminou a řádně zalijte. Také můžete přidat navrch posekanou trávu či mulč z rašeliny, která udrží vlhkost.

Na co si však dávat pozor? Při výsadbě pnoucích růží musíte naočkovanou část schovat nejméně pět centimetrů pod povrch, aby Vám nezmrzla a na jaře nevyrašila pouze podnož, která je odolnější.

Starejte se o ně s láskou a ony se Vám krásou odmění

Popínavé rostliny, zvláště pak ty bohatě kvetoucí, vyžadují dostatečnou péči. Řádně hnojená, zalévaná a seřezávaná rostlina, a samozřejmě i pečlivě vyvazovaná, Vám vynikne v plné své kráse. Pokud jste nedodávali dlouhodobě působící hnojivo, pak k intenzivnějšímu růstu a bohatšímu kvetení přispějte v dubnu organickým přihnojováním nebo minerálním plným hnojivem.

Přihnojení zopakujte koncem července nejpozději však začátkem srpna. Od konce srpna použijte podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který pomáhá vyzrát rostlinným pletivům a tím také k větší odolnosti během zimních měsíců. Na škodu také není nastýlání posekanou trávou i v průběhu roku, ta snižuje odpařování vody a potlačuje růst plevelů. Pnoucí hortenzii můžete mulčovat rašelinou, neboť kyselejší půda jí více vyhovuje a bohatě v ní kvete.

Samozřejmostí je důkladná zálivka v době sucha nejen pro nové, ale i pro starší vzrostlé rostliny. Popínavky pravidelně zalévejte v prvním a druhém roce, avšak nezapomínejte na pravidlo, které zní méně často, ale vydatněji. Znamená to tedy, že zhruba jednou týdně byste měli dát rostlinám větší zálivku, než však každý den po malém množství!

Toužíte po záplavěkrásných květů? Bez pravidelného ořezu se jich rozhodně nedočkáte, neboť většina kvetoucích popínavek ho vyžaduje.

Pojďme se na jednotlivé druhy popínavých rostlin podívat:

Vistárie – první rok po výsadbě proveďte letní řez postranních výhonů na čtyři očka a zimní řez zkrácením hlavního výhonu. V dalším roce zkracujte krátké výhony vyvázaných postranních větví na čtyři očka, také odstraňujte nejspodnější vyrašené výhony a o třetinu zkraťte postranní větve vyvázané k opoře. Co se týká dalších roků, vždy pravidelně řežte postranní výhony po odkvětu a ještě jednou v zimě.

Velkokvěté a další plaménky kvetoucí koncem léta seřízněte asi třicet centimetrů nad zemí, na Vás je zda to uděláte před zimou nebo na jaře (duben) před rašením. Ty, které kvetou zjara, nepotřebují žádný velký řez, jen odstraňte slabé a suché výhony. Těsně nad zemí je třeba seříznout bylinné druhy plaménků koncem vegetace.

Pnoucí růže je třeba hluboko seříznout už při výsadbě, víceleté prosychající větve odstraňujte v dalších letech a maximálně o třetinu se zkracují dvouleté výhony, na kterých většina pnoucích růží kvete.

Popínavé rostliny samopnoucí ty jako jediné nevyžadují žádný radikální řez, spíše je třeba dbát na usměrnění růstu. Rozvětvení podpoříte v prvních letech po výsadbě tím, že zkrátíte výhony. Pokud se jedná o starší rostliny břečťanu, které pěstujete jako živý plot, tak ty radikálnější sestřih snesou.

Popínavé rostliny na plot

Popínavé rostliny, ať již opadavé, či stálezelené dovedou vytvořit optickou stěnu pro nevzhledná ošklivá zákoutí, starý opršelý plot, nebo zdůrazní architektonickou krásu Vašeho domu a dodají mu filmově romantický nádech. Skvěle se hodí i na místa, na kterých by se asi jen stěží dařilo jiné okrasné rostlině. Šplhají vzhůru, některé rychleji, jiné pomaleji, táhnou se za světlem a po dosažení určité výšky a ztráty opory pak padají v záplavě syté zeleně nebo vodopádu barevných květů přesně podle Vašich přání.

Mnoho popínavých rostlin je používáno jako půdopokryvná rostlina, ať již pro trvalé zakrytí půdy, jako například stále zelený břečťan, nebo třeba některá z pnoucích letniček jako je lichořeřišnice.

Skvělým místem, kam se popínavé rosliny rozhodně hodí, je například pergola na zahradě, která může být téměř celá porostlá. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku, anebo například k ukrytí krbu. Abychom si tedy tato příjemná místa zkrášlili, saháme většinou právě po popínavých rostlinách, které nám tak vytvářejí chráněné a útulné prostory. Mohou nás také chránit před větrem, sluncem, nebo i zvědavými pohledy sousedů či kolemjdoucích.