Vřes obecný

Jedná se o nízkorostoucí keř, který dorůstá do výšky maximálně 1 metru, většinou se však setkáte s rostlinami velkými 20 až 50 centimetrů. Tento okrasný keř je rozšířen v mnoha zemích Evropy i Asie, roste převážně na výsluní a v polostínu a nejraději má kyselé půdy. Vyznačuje se svými výraznými květy, které mají růžovou až růžovofialovou barvu, vzácně se můžete setkat i s květy bílé barvy. Vřes kvete v pozdním létě, uschlé květy zůstávají na rostlině a ta se pak používá jako podzimní dekorace

Využití vřesu a jeho léčivé účinky

Vřes se nejčastěji používá jako ozdobná rostlina, proto jej často najdete v městských parcích a dalších veřejných prostranstvích. V současné době už existuje velké množství kultivarů, které se od sebe liší jednak barvou květů, maximální výškou vzrůstu, ale především i obdobím, kdy rostlina kvete. To se může pohybovat od července až do prosince. 

Vřes se dále používá k výrobě speciálního medu, který je mezi odborníky velmi ceněný díky své charakteristické chuti a textuře. Své využití nalezne i v léčitelství, pomáhá například na dnu, revmatismu a při otocích. Lékaři jej doporučují i při zánětech ledvin a dezinfekci močových cest.

Vřesy a vřesovce

Vřes můžete bez větších problémů pěstovat u Vás na zahradě nebo v truhlíku nejlépe na slunném místě. Vybrat si můžete buď přímo vřes, nebo vřesovec, což je květina, která je vřesu velmi podobná. Vřesovec má však výraznější zbarvení a některé odrůdy udrží barevné květy dokonce i během zimy.

Jednotlivé sazenice vysazujte s dostatečným rozestupem, obecně se doporučuje nechat mezi rostlinami okolo 25 centimetrů místa. Snažte se rostlinám také zajistit dostatečně kyselou půdu. Ta zároveň musí být lehká a dobře propustná. Nebojte se použít například dostatek rašeliny, písku a humusu. V obchodech naleznete i speciální směs zeminy, která se hodí přímo na pěstování vřesovitých rostlin. Pokud jde o zalévání, nejlépe uděláte, když budete vřes zalévat měkkou dešťovou vodou. Zálivka by měla být spíše mírná. 

Kdy a jak stříhat vřes

Nejlepší období, kdy stříhat vřes, je obecně po odkvětu. Abychom docílili pěkného tvaru okrasného keře, odstraníme u vřesu celé větvičky až po poslední odkvetlou část. Vřes však stříháme maximálně o dvě třetiny délky. 

Copyright © 2019 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO