Levandule má více než 39 odrůd, které ovšem nemusí všechny kvést fialově. Taková bílá levandule dozajista ozvláštní Vaši zahradu. Starat se o levanduli je velice snadné a za minimální péči se Vám odmění voňavými květy, které mají široké využití. 

Výsadba a pěstování levandule

Levandule patří mezi trvalky. Koupíme ji jako hotovou rostlinku nebo ji můžeme vypěstovat od semínka. Pěstování od semínka je poněkud náročnější, protože na první květy si počkáme. Semínka levandule zasejeme do misky nebo truhlíku v průběhu února a března, který umístíme do prostoru s pokojovou teplotou kolem 20°C. Rostlinky vyklíčí za 3-4 týdny.

Malé rostlinky rozsadíme do malých květináčů nebo sadbovačů. Takto rozdělené rostlinky můžeme po skončení mrazů dávat ven. Zpočátku je však umisťujeme do stínu, aby si zvykly na slunce. Vzrostlejší rostlinky sázíme do země v průběhu srpna a září, tak, aby stihly před prvními mrazy dostatečně zakořenit.

Druhým způsobem, který je podstatně snazší, je koupě již rostlinky vypěstované. Rostlinku můžeme ponechat v květináči či ji přesadit přímo do záhonu. Tady je to jen na Vás, pouze je třeba dbát na období prvních a posledních mrazíků, aby rostlinky napěstované v prostředí skleníku nezahynuly. Mrazuvzdornost roslin závisí na druhu levandula – klasická levandule lékařská (Lavandula angustifolia) v našich podmínkách dobře přezimuje, levandule korunkatá (Lavandula stocheas) je nápadná krásnými květy, u nás však v zahradě nepřezimuje.

Pěstování levandule na zahradě

Levanduli zasazenou na zahradě nemusíme nějak speciálně udržovat. Ze své domoviny je zvyklá na mírnou zálivku, takže když ji zapomenete zalít, nic se jí nestane. Levandule je trvalkou kvetoucí po celé léto, která úspěšně v našich podmínkách přezimuje. Roste do větších rozměrů, keříky je tedy vhodné venku sázet alespoň s 60 cm rozestupy. Levandule nemá žádné speciální nároky, upřednostňuje však suchou a dobře propustnou půdu. Pokud si nejste jisti s výběrem zeminy, pomohou Vám zcela jistě specialisté v zahradnictví.

Aby levandule nepřerostla a byla stále bohatá na květy, je třeba ji pravidelně zastříhávat. Střih levandule provádíme na jaře a na podzim. Zjara zastřihneme první výhonky, aby se rostlina zahustila. Na podzim levanduli zkrátíme do malého kopečku, řídíme se novými lístečky na větvičkách, řez vedeme před posledním. Levanduli lze také seříznout po odkvětu, často stihne vykvést podruhé během vegetační sezóny. Levandule je velmi vhodná pro hromadné výsadby, vytvoříte si tak romantické voňavé zákoutí vhodné pro relaxaci.

Pěstování levandule v květináči

Nemáte-li zahradu či chcete levanduli umístit na terasu, vyberte vhodný objemnější květináč. Efektně levandule vypadá v nádobách v provensálském stylu, který je obzvláště vhodný pro levanduli a snadno navodí atmosféru jižní Francie.

Levandule v květináči nepouští kořínky příliš hluboko (z tohoto důvodu je třeba levanduli na zimu umístit dovnitř, protože by mohly kořínky umrznout). Květináč umístíme na slunné místo a občasně zaléváme.

Sušení levandule

Levandule nemusí být ale jen okrasnou rostlinou. Lze ji sklízet, sušit a dále zpracovávat. Levanduli pro sušení sklízíme v plném květu  - zpravidla to bývá v průběhu srpna. Ostříháme květy se stonky v části, kde končí lístky. Způsoby sušení levandule se nabízejí dva. Prvním je volné uložení do papírové krabice, kde vyskládáme natrhané kvítky se stonky vedle sebe a uložíme do sucha. Druhým více známým způsobem je zavěšení levandule ve svazku květem dolů.

Snítky usušené levandule můžete využít k dekoraci v bytě. Hodí se třeba do vázy na okno. Kvítky levandule se dají přidat do oleje – snadno louhováním získáte levandulový olej, který bude po této rostlince krásně vonět. Sušenou levanduli můžete přidat do koupele nebo v plátěném sáčku do šatníku, kde odpuzuje moly.

Levandule - zázračná bylinka

Sušená levandule se také hojně využívá v lékařství. Její květy obsahují silice, které pomáhají při hojení ran, zánětů a vředů. Levandule také pomáhá uvolnit bolest při revmatismu, proto se její silice přidávají do masážních olejů pro revmatiky. Levandulovým olejem si můžete namasírovat i spánky při migréně. Inhalace květů v horké lázni je pomocníkem při onemocněních dýchacího ústrojí, jako je astma či kašel. Přidáním sušených květů do koupele také můžete příjemně stimulovat krevní oběh.

Nejznámější levandulová pole na světě

Levandulová pole si většina z nás spojuje s oblastí Provance ve Francii. Na světě je však známých levandulových oblastí mnohem víc. Naplánujte si relaxační pobyt poblíž levandulových polí na další dovolenou! A jaká místa jsou ta nejznámější?

1. Mt Shasta Lavender Farms, Montague, Kalifornie, USA - najdete zde nekonečné lány levandule a úchvatné výhledy na vrchol hory Mt. Shasta
2. Mayfield Lavender, Banstead, Velká Británie - tato rodinná farma se nachází pouze 15 mil od centrálního Londýna je dobře dostupné při návštěvě britské metropole
3. Goseong Lavender Festival, Gangwon-do, Jižní Korea - z Jižní Korei se pomalu ale jistě stává populární turistická destinace a festival levandule opravdu stojí za to
4. Hvar, Chorvatsko - při příští dovolené v Chorvatsku si všimněte divoce rostoucí levandule na ostrově Hvar
5. Furano Lavender Fields, Hokkaido, Japonsko - levandulová pole v Japonsko lákají každoročně tolik návštěvníků, že k nim musí být zřízena speciální vlaková doprava

Přijďte si k nám vybrat i další venkovní rostliny nebo kvetoucí pokojovou rostlinu

Copyright © 2020 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO