Kde se vzal, tu se vzal, přišel k nám hyacint

O vzniku hyacintu existuje pověst. Říká se, že syn spartského krále jménem Hyakinthos zemřel po úderu diskem, jejž hodil bůh slunce Apollon. V místě tragické nehody vyrostla následně rostlina, která dostala název odvozením jména Hyakinthos, tedy Hyacinthus. Ve skutečnosti však hyacint nepochází ze starověkého Řecka, ale ze západní Asie.

V Evropě započalo jejich pěstování právě v době antického Řecka a Říma, například Homér a Vergilius zmiňují jejich sladkou vůni již ve svých dílech. Velkým hitem se staly v polovině 18. století. K jejich zpopularizování došlo díky milence francouzského krále Ludvíka XV., která jimi zaplnila všechny zahrady a palác ve Versailles.

Cibulovina jménem hyacint

Hyacinty patří mezi cibulovité rostliny, z dřívějších téměř 500 druhů dnes existuje zhruba 50, které jsou speciálně vyšlechtěné. Vyhledávané jsou hlavně díky nádhernému květu, ale i překrásné vůni, která provoní celý Váš byt a vnese do něj počátky jara. Mimo bytů je můžete pěstovat i na obyčejné zahradě.  Hyacinty kvetou červeně, bíle, modře, růžově, ale například i žlutě. V zahradnickém centru si koupíte vykvetlé rychlené hyacinty, které vám provoní celou místnost.

Rychlení hyacintů doma

Co je rychlení hyacintů? Jedná se o speciálně upravené květiny, vy si ale můžete pomoci sami doma. Kupte si obyčejnou cibuli hyacintu a dejte jí do papírového sáčku do spodní části lednice zhruba na 1 měsíc.

Nyní se musíte rozhodnout, kdy chcete mít hyacinty rozkvetlé? Pokud na Vánoce, musíte s rychlením začít už v září. Proces rychlení hyacintů trvá okolo 2 měsíců. Máte-li koupenou cibuli, pak musíte přičíst i čas „strávený“ v ledničce, tedy 3 měsíce. Hyacinty lze také rychlit v půdě, v květináčích nebo ve vodě.

Hyacint ve skle

Moderním způsobem je pěstování hyacintů ve vodě. V průhledné nádobě vynikne nádherná struktura rostliny. Navíc tak máte možnost každým dnem pozorovat další růst kořenů. Pro tento účel se využívají speciálně tvarované skleněné vázy. Vázy musí být naplněné vodou těsně pod okraj cibule. Použijte pro tento účel odstátou vodu.

Sklenici nebo vázu umístěte na tmavé a chladné místo po dobu 2 měsíců. V ideálním případě můžete použít papírový klobouček, který položíte na cibuli. Jakmile začne hyacint růst (výhonek asi 5 cm), bude nadzvedávat klobouček a vy poznáte, že je čas přemístit květinu na světlé a teplejší stanoviště (např. do bytu, pokoje,…). Teplota v místnosti zhruba 18 stupňů. Klobouček sundejte až v momentě, kdy ho rostlina sama zvedá. Následně ho odstraňte, dopřejte květině spoustu světla a přidejte opět vodu.

Hyacinty v květináči

Květináče pro hyacint musíte mít alespoň 10 cm vysoké. Cibuli sázejte tak, aby horní třetina vyčnívala, přiklopte papírovým kloboučkem jako u vodního hyacintu a postavte do chladna a temna. Doporučená teplota je 5 až 8 °C. Po dobu 2 měsíců udržujte zeminu vlhkou a následně přemístěte květináč do pokoje. Držte se pravidla, čím déle stráví cibule hyacintu v chladnějším prostředí, tím déle následně kvete.

Co s odkvetlým hyacintem

Pokud je již Vás hyacint po odkvětu, můžete jej přesadit do zahrady. Nechte hyacinty ve sklenici/váze dokud neuvadnou poslední listy a stále doplňujte vodu. Nakonec přidejte trochu tekutého hnojiva, abyste podpořili růst cibule pro příští rok. Je-li i ten poslední list pryč, vyjměte cibuli, očistěte a nechte v chladu, dokud nevysadíte hyacint do Vaší zahrádky.

Výhodou přesazení hyacintu je tvorba dceřiných cibulek, ty můžete využít k rozmnožování hyacintů pro další roky. Novým cibulkám trvá zhruba 3 – 5 let než začnou kvést. Určitě využijte tuto možnost, protože cibulky se unaví a dají se opakovaně urychlit maximálně 3krát za sebou.

Tipy na závěr

  • Kupujte tvrdé a těžké cibule
  • Vyhýbejte se nahnilým nebo plesnivým cibulím
  • Předzásobte se cibulkami a opakujte rychlení v třítýdenních intervalech
  • Skleněná váza s hyacintem je ideální pro dekoraci Vašeho interiéru
  • Hyacinty se dobře snášejí s narcisy, i když látky, které narcisy vylučují, jiným květinám škodí
  • Kromě pěstování ve vodě nebo v půdě můžete hyacint aranžovat a pěstovat také v mechu

 

 

Copyright © 2020 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO