Je známo asi 850 rodů a asi 17000 druhů orchidejí, které jsou rozšířeny téměř po celém světě, nejvíce v tropech, ale i jiných klimatických pásech. Jedná se o jednu z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin. Jejich název pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle - podle tvaru podzemních hlíz rodu vstavač (Orchis). Zejména v posledních letech velmi vzrůstá zájem o pěstování orchidejí doma.

Věděli jste, že …

Nejznámějším sběratelem orchidejí byl český cestovatel, zahradník a botanik Benedikt Roezl. Celý rod Roezliella a řada druhů také nese jeho jméno.


Výskyt orchidejí v ČR

V ČR rostou zástupci asi 24 rodů. Jsou však známé i mezirodové hybridy. Většina druhů patří mezi ohrožené, silně ohrožené nebo kriticky ohrožené a chráněné rostliny. Všechny naše orchideje bez výjimky žijí ve zvláštním druhu symbiózy s podhoubím některých druhů hub, což nazýváme mykorhizou. Jedná se o velmi zajímavý, ale zároveň nesmírně komplikovaný typ soužití. Velice zjednodušeně řečeno, houba zásobuje rostlinu fosforem, organickými látkami, dusíkem, vodou. Rostlina naopak, pokud asimiluje, může houbě poskytnout část uhlíkatých látek. Oba partneři produkují chemické látky, které podporují růst. Tento vztah je velice citlivý a zranitelný. Pokud dojde k jeho narušení, může se oboustranně výhodná symbióza změnit v parazitismus houby na rostlině či naopak k úplnému zániku obou partnerů.

Jak pěstovat orchideje doma?

Péče o orchideje nemusí být nijak složitá. Vše záleží na tom, jaký si vyberete druh. Nejoblíbenější jsou nenáročné druhy jako Phalaenopsis nebo Vanda. Ty dobře prospívají v celoročně vytápěných bytech a vyhovuje jim stálá teplota okolo 20 stupňů. Orchideje obecně mají rády hodně světla, ne však přímé sluneční paprsky. Pokud chcete orchidej pěstovat na okenním parapetu, zvolte raději okna na východní nebo severní stranu.

Volba správného substrátu

Pro úspěšné pěstování orchidejí je velmi důležitý odpovídající substrát, který by měl být velmi vzdušný, propustný a přiměřeně kyselý. Často bývá vyráběn z kůry tzv. borky. V závislosti na druhu orchidejí může být vhodné přidat určitý poměr rašelinového substrátu. Nejlépe uděláte, pokud si orchidej koupíte ve specializovaném zahradnickém centru, které je ve Vašem okolí vyhlášené. Zde máte jistotu, že bude rostlinka kvalitně zasazena. Zároveň Vám mohou zahradničtí odborníci poradit s volbou substrátu při případném přesazování.

Zalévání orchidejí

Je jedno pravidlo, které platí snad pro všechny druhy orchidejí - rostlina nesmí stát ve vodě! Stálá vlhkost orchidejím nesvědčí a může se stát, že jim začnou uhnívat kořeny. Dobré není ani nechat substrát zcela vyschnout a teprve potom rostlinu vydatně zalít, znamená to pro kořenové špičky velký výkyv a orchidej potom nemusí růst tak plynule a vitálně. Často používaným způsobem zalévání je ponořit květináč jednou týdně až po okraj do vody. Následně nechat okapat a vrátit do obalu. V letních horkých měsících můžete vykoupání opakovat i dvakrát týdně. Je dobré, když je substrát před dalším zaléváním proschlý, ale ne zcela vysušený. Tento způsob je osvědčený u většiny druhů rostoucích ve vzdušném propustném substrátu.

Na přelévání rostliny Vás mohou upozornit žluté listy, ty jsou ale také někdy známkou nedostatku světla nebo je mohou způsobit škůdci.

Pokud Vaše orchidej kvete ve smíšeném substrátu s rašelinou, je možné zalévat ji také klasickým způsobem. Malým proudem vody svrchu do květináče. Přibližně jednou za měsíc můžete navíc rostlinku přihnojit pro lepší kvetení.

Květináče pro orchideje - potřebujete speciální?

Se zaléváním souvisí i volba správného květináče. Důležité je zvolit takový, který neumožní, aby rostlina stála ve vodě. Díky tomu, že vzdušné kořeny nepotřebují tmu, můžete zvolit efektní průhledné květináče. Výhodné jsou i proto, že můžete snadno kontrolovat kořenový systém a vlhkost substrátu. Květináč nemusí být příliš velký, rostlina by ho měla zcela vyplňovat. I když porostou vzdušné kořeny nad květináč, ničemu to nevadí. K přesazování přistupujeme ve chvíli, kdy rostlina květináč výrazně přerůstá (a není tak v květináči stabilní), nebo když začíná být substrát rozložený. Velikost nového květináče volíme takovou, aby ho přibližně za dva roky orchidej znovu zcela vyplnila.

Škůdci, nemoci a další problémy s pěstováním orchidejí

U doma pěstovaných orchidejí se nejčastěji vyskytuje již zmíněné žloutnutí listů nebo opad květů a poupat. Ten bývá zvláště v zimě způsoben nedostatkem světla, někdy může přispět i topení a příliš suchý vzduch. Ze škůdců orchideje napadají zejména mšice, svilušky, červci, roztoči a slimáci, někdy mohou být ohroženy i houbovou chorobou. Pro méně zkušené pěstitele může být složité chorobu správně rozpoznat a zvolit odpovídající péči. Potom je dobré se poradit u odborníků v zahradnickém centru, kteří Vám doporučí vhodné prostředky a poradí se způsobem ošetření.

Přijďte se k nám podívat na široký výběr orchidejí vhodných i jako krásný dárek a my Vám rádi zodpovíme další dotazy. 

Copyright © 2019 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO