Meduňka není mezi bylinkami zrovna královna krásy, má však tak úžasné vlastnosti, že ji budete s láskou pěstovat. Její uklidňující účinky a zároveň nevtíravá svěží chuť a mírně citrónová vůně ji předurčují k použití nejen v čajích, ale také například jako ozdobu sladkých dezertů.

Výborná je meduňka například v kombinaci s medem, či jahodami. V létě ji oceníte také jako dochucovadlo domácích limonád. Meduňka má pozitivní účinky na žaludek, pomáhá klidnému usínání. Na melancholii a celkově zklidňuje organismus.

Pěstování meduňky

Meduňka se pěstuje jako vytrvalá bylina, na slunném stanovišti s propustnou zeminou. Pokud nemáte zahradu, vysaďte si rostlinu do truhlíku nebo balkónové nádoby. Meduňku seřezávejte vícekrát za vegetační sezónu, rychle obrazí a udrží si tak husté olistění. Sklízejte přes poledne při slunném dni, kdy má účinné látky nejaktivnější. 

Domácí limonáda z meduňky:

Přelijte hrst čerstvě natrhaných bylinek 2 dl vroucí vody a nechte louhovat alespoň pět minut. Poté přimíchejte dvě lžíce medu, na plátky nakrájené 3 citróny nebo limetky a 1 pomeranč (nechte si pár koleček na ozdobení sklenic).  Po vychladnutí dolijte asi 1 l studené minerálky nebo sodovky. 

Pěstování meduňky je snadné a její použití pestré, proto neváhejte a pořiďte si tuto bylinku

Copyright © 2020 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO