Jak správně založit kompost

Důležitý je výběr vhodného místa. Kompostování nejlépe vyhovuje stinnější a chráněné místo, třeba pod stromem, dále od relaxační zóny. Ideálním obdobím pro zakládání kompostu je konec léta a podzim, další vegetační sezónu již budete mít čerstvý kompost k dispozici. Vyzrálý kompost získáte zhruba po roce.

Při zakládání kompostu je třeba jako první vrstvu použít hrubší materiál, například větvičky. Tím se kompost provzdušní. Při kompostování je dobré míchat nový materiál s tím starým, například po posekání trávníku by se zelená hmota měla v kompostu promíchat se staršími vrstvami, třeba s loňským listím, dřevní štěpkou a hoblinami. Při kompostování platí – pestrost se vyplácí. Takže míchejte vlhčí materiál se sušším, zabráníte tak hnití, vzdušnější materiál se sušším, hnědé části rostlin se zelenými. Pro nastartování tlecího procesu je dobré přimíchat již zralý kompost, chlévský hnůj, či zakoupit urychlovač kompostu. Kompost by neměl vysychat, je třeba občas zkontrolovat vlhkost a případně jej zalít.

Co patří do kompostu

Jde například o slupky brambor, cibule, nať od kořenové zeleniny, zbytky jablek, hrušek, ale patří sem také listy či odkvetlé květy pokojových rostlin.

Zahrádkáři jistě ocení, že mají kam umístit posekanou trávu nebo shrabané listí ze zahrady, piliny, štěpky a případně i menší větvičky ze stromů. Z domácnosti do kompostu patří například vaječné skořápky, čajové sáčky, lógr z kávy nebo dobře rozložitelný papír jako například ubrousky. Do kompostu můžete vyhazovat i trus drobných zvířat - králíků a slepic.

Co nepatří do kompostu

Na druhou stranu do kompostu určitě nepatří kočičí nebo psí výkaly. Nevyhazujte do něj ani kosti, zbytky masa či tuky, pecky a slupky z tropického ovoce. Ze zahrady jsou nevhodné do kompostu umisťovat listy ořešáku, větve z tújí a zbytky rostlin, které byly napadené chorobami nebo popel z uhlí.

Co patří na kompost

Kompost lze osázet například tykvemi nebo cuketami, jejich velké listy zajistí ochranu proti horkému slunci. Je třeba rostlinám vytvořit prostornou jámu se zeminou, nesázet je do čerstvého kompostu přímo.

Copyright © 2018 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO