Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Krtek se většinou nastěhuje právě tam, kde je půda v dobrém stavu, prokypřená a plná života, tedy vhodné potravy pro něj. Je vlastně i užitečný, protože jako hmyzožravec je schopen zbavit zahradu některých škůdcům, na druhou stranu při budování chodeb umí poškodit kořenový systém rostlin a ty pak odejdou. Může se vám také stát, že se vám při chůzi po zahradě proboří noha do jedné z jeho chodeb.

Jak na krtka

Krtek sice velmi špatně vidí, ale má velmi vyvinutý čich a vadí mu specifická vůně některých rostlin. Nemá rád česnek, afrikán, nebo některé druhy pryšce. Lze také použít čerstvou kůru z citrónů nebo čerstvé listy z ořešáku, které vložíte do krtince.

Je možné také zakoupit speciální trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem na krtka, které je obohaceno o aromatické látky, které jej odhaní.

Krtkovi také vadí určitý typ zvuku, takže kromě ultrazvukových plašičů, na které si však krtek po nějaké době zvykne, docela dobře fungují vibrující větrníky zapuštěně do trávníku.

Další možností je mechanická past na krtka, kterou lze zakoupit v obchodech. Je třeba je však jednou denně kontrolovat, aby se v něm chycené zvíře netrápilo. Krtka pak odneste někam daleko, zabít ho je zákázáno pod pokutou.

Všechna opatření, jak se zbavit krtka, je třeba použít po celé ploše zahrady, protože krtci by se jinak pouze přestěhovali do jiné její části.

Boj s krtkem je běh na delší trať, zabít ho nesmíte, protože je ze zákona chráněný, ale můžete mu natolik znepříjemnit život, že se přestěhuje jinam.