Vánoční hvězda

Růst této rostliny je variabilní, může mít jeden stonek s jedním květem, nebo i více než 10 bohatých květů na jedné rostlině. Vánoční hvězdy kvetou převážně od poloviny října do konce zimy, ale může se Vám i stát, že začne kvést začátkem jara. Zvláštností této pokojové rostliny je, že její květy nevoní. 

Vánoční hvězda a její pěstování 

Vánoční hvězdy mají rády dostatek přirozeného světla, ale ne přímé sluneční záření. Nejlépe se poinsetii daří při teplotách v rozmezí od 16 do 21 °C, krátkodobě sice snese i nižší teploty, nicméně mráz jí v poměrně brzké době definitivně zahubí. 

Rostlina se může nachladit během dopravy domů (studený vítr, nízké teploty a čekání v autě), a proto by měla být při koupi prodejcem řádně zabalena do papíru. V interiéru ji neumisťujte na okenní parapet, nemusela by tam mít dostatek tepla (větrání). Mnohem lepším řešením je umístění pokojové květiny do středu místnosti tak, aby ji nemohl ohrozit případný průvan. 

Vánoční hvězdu zalévejte opatrně, na přelití nebo přeschnutí reaguje shazováním listů. Používejte vždy vlažnou vodu, nejlépe chvíli odstavenou tak, aby se zahřála na pokojovou teplotu. V období, kdy pokojová květina roste a kvete, jí udržujte dostatečně vlhkou zem, rozhodně by neměla zcela vyschnout. Hnojit ji můžete klasickým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. 

Vánoční hvězda Vám může vydržet i mnoho let, bude však potřebovat speciální péči. Na jaře ji budete muset seříznout (zakrátit výhony) a přesadit, přes léto ji pak dostatečně zalévat a jednou týdně hnojit. V létě jí dělá dobře letnění na zahradě ve stinném místě. Trochu složitější je přimět poinsetii ke kvetení. Jako takzvaná rostlina krátkého dne potřebuje pro dosažení sytosti barvy horních listů (často zaměňovaných s květy) po dobu alespoň 12ti hodin ve tmě. Se zakrýváním začněte již v září. 

Inspirujte se i dalšími ozdobami v barevných kombinacích, které budou převažovat na dekoracích pro Vánoce 2017 nebo si vyberte originální ručně vyráběný kus z českých vánočních ozdob.   

Copyright © 2019 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO