Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Připravte si půdu a hnojte

Příprava půdy tvoří základ pro dosažení kvalitních výsledků. V ideálním případě zryjte na podzim své záhony do hloubky a přihnojte organickými hnojivy.

Zemina ve skleníku by měla být zbavená všech choroboplodných zárodků. Pokud máte svoji kvalitní zem, doporučuje se na podzim ošetřit dusíkatým vápnem, které půdu vydesinfikuje. Ještě lepším řešením je loňskou zeminu vyměnit za kvalitní zahradnický substrát vhodný pro pěstování zeleniny.

Nyní si položte následující otázku: „Jsem přítel umělých hnojiv či nikoli?“

Průmyslová hnojiva se rozhazují zhruba 2 týdny před výsadbou, pokud půdě chybí fosfor, doporučujeme superfosfáty. V průběhu vegetace provádíme další hnojení.

Na druhou stranu můžete využít přírodní hnojiva. Velmi oblíbený je zkvašený slepičí trus. Nechte ho uležet, poté ho patřičně nařeďte. Trus podporuje růst i tvorbu plodů. Není třeba přidávat žádná umělá hnojiva.

Předpěstované sazenice nebo výsev semen?

Předpěstované sazenice mají ve vývoji náskok 3 až 5 týdnů před přímým výsevem. Při nákupu sazenic si ohlídejte následující:

  • Sazenice je nevytažená
  • Sazenice má husté olistění
  • Barva je temně zelená
  • Rostlina má bohaté kořeny

Již několikátý rok doporučujeme roubovanou sadbu zeleniny Kiepenkerl. Co to je? Laicky řečeno – roubováním se spojí dvě rostliny, tedy velmi odolná podnož se silným kořenovým systémem a horní vyšlechtěná sazenice s požadovanými vlastnostmi plodu. Rajčata jsou pak například odolná proti napadení háďátkem nebo korkovitosti kořenů, okurka naroubovaná na podnož dýně je zase odolná proti pravému padlí.

A jdeme sázet sadbu zeleniny

Obvyklá výsadba probíhá od konce dubna do druhé poloviny května (opět záleží na počasí a také odrůdě). Znáte nepsané pravidlo „sázet až po zmrzlých“? Tedy v době, kdy teplota půdy je kolem 10°C nebo vyšší.

Důležité –  nezapomeňte zatlouct opěry před výsadbou, jinak můžete narušit kořenový systém zeleniny. Opěry mějte zhruba 150 cm vysoké. Moderním trend jsou dnes kovové spirály, které se těší velké oblibě, především jako opora k rajčatům.

Ve skleníku nebo fóliovníku je dobře před sázením promyslet rozmístění jednotlivých druhů zeleniny. Okurka je teplomilnější, proto se nedává ke vchodu do skleníku, naopak rajče u něj být může. Sazenice okurek i rajčat sázejte tak, aby byly maximálně dvě rostliny na m2. Pod rajčaty většinou zbývá dostatek světla pro výsadbu menší zeleniny jako je salát nebo ředkvička. Zeleninu zalévejte raději ke kořenům, pokud se ve vlhkém skleníku ještě drží voda na listech, pak mohou být rostliny náchylnější k plísňovým chorobám.

Musím zaštipovat?

Pro kondici rostliny a bohatou úrodu je nutná průběžná péče. U okurek se odstraňují spodní postranní výhony do výšky asi pěti listů, další výhony zaštípněte hned za prvním listem. U paprik zaštípněte všechny výhony až do poloviny výšky rostliny.

Pěstování rajčat na balkóně

Pěstování rajčat na balkóně jsou v posledních letech velmi v módě. Rajčata se totiž velmi snadno pěstují i v nádobách, což je při použití na balkóny ideální. Rajčata sázíme do velkých nádob o průměru nejméně 30cm. Rajčata potřebují velmi dobrou půdu, a proto jim dopřejeme dobrou kompostovanou zeminu, s přísadou pomalu rozpustného hnojiva, nebo cereritu.

Balkonová rajčata pak v nádobách vystavíme na slunné místo ke zdi, vyvážeme na kolík nebo spirálu, aby nepadla větrem nebo vahou plodů. Velmi dbáme o zálivku, a použijeme vždy dostatečně velkou misku pod nádobu, aby zem byla vždy dost vlhká a rajčata nezasychala. Pokud nám jde o výnos, ponecháme maximálně 4 patra na každé rostlině, pokud nám jde také o pěknou podívanou na plodící rostlinu, a potřebujeme pár plodů jen tak na ozdobení jídel nebo saláty, ponecháme rostlinu růst výše, ovšem výnos i plody pak budou menší

Většina lidí nemá zahradu, a tak je nucena pěstovat balkonová rajčata. Pod tímto laickým názvem se skrývá několik různých druhů rajčat, obvykle nízkého vzrůstu, s menšími plody, které kladou rozměry menší nároky na prostor kolem sebe. Obvykle se používají keříčková rajčata, ta tyčková nejsou moc vhodná pěstování na balkóně.