Díky mírným zimám se invaze slimáků na zahradách každoročně navyšuje. Pěstitelům způsobují velké škody na zelenině nebo na záhonech s okrasnými květinami od jara až do podzimu. Pokud je toto i Váš problém, nabízíme Vám několik tipů, jak slimáky ze zahrady odstranit.

Prevence proti slimákům

Prevence je základ úspěchu. Abychom se zbavili slimáků, musíme se snažit jim nevytvářet vhodné prostředí k životu. Protože slimáci milují vlhká a stinná místa, mějte kompost co nejdále od záhonů. Eliminujte množství kupek trávy, plevele, roští nebo hranic dřeva na zahradě, kde se plži rádi koncentrují.

Dále se snažte zalévat venkovní rostliny přímo u kořene, abyste nezvlhčovali i půdu kolem do kola. Můžete také slimákům vytvořit překážku v podobě bariéry kolem záhonu, která by měla být vysoká minimálně 15 cm.  Osvědčenou mechanickou zábranou je lávová drť, přes kterou slimáci neumí přelézt.

Hubení slimáků

Účinnou metodou v boji proti slimákům je jejich ruční sběr. Jde o velmi pracnou variantu, ale zároveň také o nejlevnější, nejekologičtější a nejefektivnější. Vyplatí se především od jara až do července, protože během srpna kladou slimáci nová vajíčka.

Sbírání zahradních škůdců si můžete ulehčit tak, že nastražíte pasti, které budete pravidelně kontrolovat, například rozkládající se ovoce nebo vlhký nahnilý kus dřeva. Ideální past, která Vám usnadní práci, je do země zapuštěná nádoba s pivem. Dejte si ale pozor, abyste nepřilákali i plží kamarády z okolních zahrad.

Vhodná doba na ruční sběr slimáků po zahradě je brzy ráno, za soumraku nebo po dešti, kdy plži vylézají ze svých úkrytů. Nezapomeňte na rukavice, protože sliz se z rukou velmi špatně odstraňuje! Nejrychleji zlikvidujete nasbírané slimáky nalitím horké vody do nádoby. Vařící voda je usmrtí okamžitě na rozdíl od soli, která zároveň škodí Vaší zahradě.

Přípravky proti slimákům

Mezi spolehlivé metody patří také chemické přípravky proti slimákům, jedním z klasických a osvědčených je například Desimo Duo. Lahev má dávkovač, díky kterému se přípravek jednoduše aplikuje. Pokud se obáváte o zdraví domácích mazlíčků, nebo třeba ježků, jsou na trhu k nim šetrné přípravky na ochranu rostlin (Ferramol).

Copyright © 2020 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO