Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Bylinky - pěstují se hojně nejen na zahradě, ale i na balkóně. Můžete si je vypěstovat také doma, abyste je měli v kuchyni stále čerstvé při ruce. Stačí jen mít to správné vybavení a vědět jak začít. Věnujte jim péči a bylinky Vám ji mnohokrát oplatí svojí vůní, krásnými barvami, ale i chutí a příznivým vlivem na Vaše zdraví.

Bylinky v zahradě

Bylinky v zahradě jsou ideální partnerem okrasných trvalek i letniček. Nejen, že se vedle sebe krásně vyjímají, ale také zaručují ochranu před škůdci, které odrazují svou intenzivní vůní. Levandule odpuzuje mšice od růží, pažitka nebo česnek ochrání před houbovými chorobami, padlím nebo šedou plísní, ta často napadá třeba jahody. V sousedství bylinek výborně prospívá také třeba kořenová zelenina. Té se velmi dobře daří vedle heřmánku nebo řebříčku. Stejně jako mnoha jiným rostlinám i bylinkám svědčí častější střídání stanoviště, za které se vám odmění kvalitnější úrodou.

Pěstování bylinek na slunci i ve stínu

Nároky bylinek na venkovní stanoviště nejsou vysoké.  Většina bylinek vyžaduje jen nepatrnou péči a minimální hnojení. Nejlépe rostou na dobře propustné, mírně vlhké půdě. U nás pěstované bylinky často pocházejí z teplých krajin, zejména ze středozemí, proto jim velmi dobře vyhovují spíše slunná místa. Jsou ale i takové bylinky, které upřednostní stín nebo polostín, jako například máta, medvědí česnek, šťovík, kerblík nebo libeček. Dostatek slunce naopak ocení mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, levandule, meduňka i majoránka. Bylinky, které milují slunce, by se také měly sklízet za slunného dne, kolem poledne, kdy mají v sobě nejvíce účinných látek.

Bylinky v květináči

Bylinky lze velmi dobře pěstovat i v květináčích a nejrůznějších nádobách na balkóně, terase či za oknem. Pokud si pořídíte dostatečně velké kvalitní květináče, můžete v nich některé vytrvalé bylinky ponechat i více let. Pro přezimující bylinky jsou ideální květináče z terakoty, která je mrazuvzdorná a má skvělé tepelně izolační vlastnosti. 

Přezimování bylinek

Podmínky pro přezimování se liší druh od druhu, proto je dobré jednotlivé truhlíky osazovat bylinkami, které mají podobné nároky. Bylinky choulostivější na teplo můžete přezimovat doma při teplotě 10 až 20 stupňů. Myslete však na to, že čím vyšší je teplota v místnosti, tím více je třeba bylinky zalévat. V nejlepším případě zvolte pro přezimování jižní nebo východní parapet či zimní zahradu.

A jak vůbec s pěstováním bylinek v květináčích začít a co vše k tomu potřebujete? O vhodných květináčích jsme si již něco řekli. Alfou a omegou úspěchu jsou však samotné bylinky. Začátečníkům i pokročilejším pěstitelům doporučujeme kupovat již předpěstované bylinky, ale ne ty ze supermarketu, které jsou určeny spíše k okamžité spotřebě. Často jsou vysazeny v nekvalitním pěstebním substrátu a krátce po tom, co si je donesete domů, bývají napadeny plísní. Výpěstky bylinek nakupujte tam, kde je prodávají v dobré kondici a optimálně zalité.

Zemina pro bylinky

Na pěstování bylinek si nakupte vhodnou zeminu s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny, než při pěstování na záhonech.

Hnojivo na bylinky

Hodit se může i organické hnojivo pro bylinky, kterým můžete dle potřeby hnojit jednou za 2 týdny. S výběrem vhodných hnojiv i substrátů Vám jistě rádi poradí v každém dobrém zahradnickém centru. Nemáte-li ještě doma drobné zahradnické náčiní, při pěstování bylinek využijete zahradnické nůžky, lopatku i sázecí kolík.

Nezapomínejte, že při pěstování doma mají bylinky větší nároky, než při pěstování na záhonu. Vyžadují častější zálivku, zároveň je ale důležité rostlinky nepřelít. Zalévejte tedy raději pravidelně, ale jen mírně. Časem se naučíte vysledovat, kolik vody jaká bylinka potřebuje. Bylinky vysazujte do květináčů s dostatečně velkým drenážním otvorem a vespod vytvořte ještě drenážní vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. To zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení. Do svrchní zeminy pak již jen vytvoříte důlek a zasadíte rostlinky vyjmuté z obalů, přihrnete je substrátem a mírně přitlačíte zeminu ke stonku. Na závěr už nezbývá, než pravidelně sklízet a zaštipovat, aby Vám bylinky pěkně rostly a košatěly a vy mohli čerstvé bylinky v kuchyni využívat po celý rok.

Přijďte si k nám vybrat z širokého sortimentu bylinek, které můžete pohodlně pěstovat po celý rok doma například v ozdobné Minigarden na balkóně nebo terase.