Rostlina známá jako banánovník, je známá po celém světě. V některých oblastech se pěstuje už od starověku. Díky jejím plodům se pěstování rozšířilo do všech tropických oblastí. Vznikly rozsáhlé plantáže, a vývoz plodin tak pokryl většinu zemí světa.

Banánovníky jsou vhodné převážně pro venkovní a skleníkové prostory. Vyšlechtěním ale vznikla i řada menších druhů, které se dnes využívají pro pěstování v obytných místnostech. Tento druh obvykle dorůstá výšky 1 - 2 m.

Naleznete ale i menší, které slouží jako okrasné rostliny. U druhů, dorůstajících přibližně 120 cm, je plodina čistě dekorativní. Banány z trpasličích banánovníků neslouží ke konzumaci.

Při pěstování doma, rostliny dorůstají asi čtyřikrát pomaleji, než venku. Prvních květů se u banánovníku dočkáte za 3 - 4 roky. Druhy pěstované ve venkovních tropických oblastech, dosahují květů do jednoho roku.

Aby banánovník v místnosti správně rostl, je zapotřebí zemina bohatá na živiny. Hnojení provádíme jednou týdně a zaléváme tak, aby zemina byla stále mírně vlhká. Je potřeba udržovat zeminu vlhkou, nikoliv rozbahněnou. Banánovník je citlivý na přemokření a začal by později uhnívat. Banánovníky mají rádi teplo, vyhovuje jim například podlahové topení. Doporučená teplota pro správný růst je okolo 25°C, a tuto teplotu potřeba přibližně udržet i v zimním období. Při vyšších teplotách může rostlina dosáhnout kvetení v kratší době. Banánovníku prospívá občasné rozprašování vody po listech, zvláště pokud máte byt s velmi nízkou vlhkostí.

Copyright © 2020 Ferenčík s.r.o.| Vytvořilo INIZIO