Ferenčík.cz
Kde se nacházíte: Úvodní strana sipecka   Zahradníkův rok sipecka Podzimní dekorace z přírodnin

Podzimní dekorace z přírodnin

‹‹ zpět

Léto je za námi, příroda se krásně probarvuje, časem však bude kolem nás barev stále méně a méně. Pořád je však možné vyzdobit exteriér i interiér Vašeho domu a prozářit tak pošmourné a stále kratší dny. Představíme Vám několik tipů, jak oživit výzdobu Vašeho domu i v podzimním období.

 

Podzimní dekorace do truhlíků

Zasazené květiny začínají chřadnout, ranní mrazíky jim nedělají dobře a truhlíky na balkonech a na oknech už ani zdaleka nevypadají tak barevně a vesele, jako tomu bylo v létě. Neznamená to však, že tyto rostliny musíte nutně nahrazovat za umělé nebo do květináčů zapichovat větvičky. Existují i další druhy květin, které chladnější počasí vydrží a postarají se o ozdobu oken a balkonů až do tužší zimy.

Pestrobarevné chryzantémy

Jednou z těchto rostlin jsou nízké chryzantémy (lidově listopadky nebo kateřinky), které mohou venku vydržet až do prvních silnějších mrazů. Jde o velmi pěkné a dekorativní květiny, které působí velmi vkusně, zvláště pokud vysadíme více odrůd a barevných variant do jednoho truhlíku. Začínají kvést již nyní a vydrží Vám až do zimy, díky čemuž jsou jako podzimní dekorace do truhlíků ideální.

Chryzantéma původem pochází z Asie, konkrétně z Číny a Japonska, kde jsou tyto rostliny velmi oblíbené. O její oblíbenosti svědčí i fakt, že v Japonsku se dostala až na královskou pečeť. Budete-li tyto podzimní krásky zalévat a hnojit, čeká vás záplava květů až listopadu.

Podzimní astry

Další květinou, která podzimní počasí zvládá poměrně dobře, je astra. Jedná se o rostlinu původem ze Severní Ameriky dostupnou v několika barevných variantách, z nichž lze doporučit růžovou, fialovou nebo třeba modrou. Existují odrůdy kvetoucí časně, poloraně a pozdně, při správném výběru kultivarů se můžete těšit z květů od počátku září až do samého konce října. Na plochu jednoho metru čtverečního vysázejte čtyři rostliny, krásně se vám zapojí a vytvoří záplavu květů. 

Podzimní nádoby

Variací rostlin, které můžete použít jako podzimní dekoraci do truhlíků a nádob, je však nepřeberné množství. Stále zelené okrasné dřeviny můžete nakombinovat s vřesy a vřesovci, dozdobit stříbrným drátovcem, fialovou okrasnou kapustou. Vděčnými květinami jsou také macešky. Truhlíky lze ještě osadit některým z druhů stálezelených zakrslých okrasných dřevin či keříků, které slouží k doplnění zeleně.

Podzimní dekorace na dveře

Nejběžnější podzimní výzdobou dveří jsou věnce. Můžete si koupit již vyrobený podklad ze slámy nebo proutí, nebo si jej zaplést vlastními silami a získat tak ozdobu přesně podle vašich představ. Kromě proutí se věnce pletou také třeba ze stálezelených rostlin, například z břečťanu.

Základ věnce tvoří jeho korpus, umělé korpusy lze koupit v obchodě, květinářství či zahradním centru. Nicméně vkusnější jsou korpusy z přírodních materiálů, nejčastěji se používá proutí, sláma nebo několik užších větví svázaných dohromady. Dále budete potřebovat tavnou pistoli s náplní či jinou alternativu pro upevnění dekoračních materiálů (například vázací drát). 

Věnec si ozdobte podle svého gusta, nejčastěji se k ozdobení používají drobné větvičky jehličnanů, které se zapichují blízko sebe tak, aby nebyl vidět korpus věnce. Věnec obmotejte tenkým drátem, který jej zpevní a zároveň téměř není vidět. Jako další dekorační prvky můžete použít sušené květiny, plodiny, barevné listy a stuhy. Tyto dekorace přilepte tavnou pistolí, aby na věnci lépe držely. 

 

 
Zahradníkův rok
Podzimní hnojení

Od konce prázdnin se rostliny začínají připravovat na...

Pěstování vřesu

Vřes obecný je zástupce rodu vřes, který bývá lidově...

VOLNÁ PRACOVNÍ MÍSTA

Do moderního zahradnického centra v ulici Generála Píky...

Podzimní dekorace z přírodnin

Léto je za námi, příroda se krásně probarvuje, časem...

 
 
TOPlist